625264-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Förmedling av läkare
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning - specialistläkare, röntgensjuksköterska, barnmorska, specialistsjuksköterska och sjuksköterska
Referensnummer: RS 2022/1570
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79625000 Förmedling av läkare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser bemanningstjänster för specialistläkare, röntgensjuksköterskor, barnmorskor, specialistsjuksköterskor och sjuksköterskor inom sjukhusvård, primärvård och omsorg. Alla anbudsgivare som uppfyller kvalificeringskrav inklusive obligatoriska krav kommer att antas som leverantör. Avrop kommer sedan att ske via förnyad konkurrensutsättning bland de antagna leverantörer som kan erbjuda efterfrågad specialitet.
Syftet med Region Gotlands upphandling är att säkerställa leverans av bemanningstjänster till hälso- och sjukvård för en kortare avtalsperiod, fram till att gemensamma nationella avtal är på plats. I det fall Region Gotlands upphandling försenas, på så sätt att syftet med upphandlingen förfelas, kan den här upphandlingen komma att avbrytas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 410 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79624000 Förmedling av vårdpersonal, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster, 85141100 Barnmorsketjänster, 85141200 Sjukskötersketjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Specialistläkare
Del nr: 2
Röntgensjuksköterska, Barnmorska, Specialistsjuksköterska, Sjuksköterska