62533-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Leverantörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köping Lersäter Västra-Skedvi Byggsektor 1 och 3
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar utförande av fiberprojekt inom Köpings kommun.
Entreprenaden utgör ett bidragsprojekt som omfattas av [Statens jordbruksverks föreskrifter om företagsstöd, projektstöd och miljöinvesteringar samt stöd för lokalt ledd utveckling (SJVFS 2016:19, med ändringsföreskrift SJVFS 2020:4)].
Kontraktsarbetena innefattar övergripande mark- och kanalisationsarbete, fiberinstallationer samt kundinstallationer (inkl. tomtprojektering) in på Beställarens slutkunders tomter (Homes Connected, ”HC”) eller, då kundbeställning saknas, avslut vid angiven avlämningspunkt (Homes Passed, ”HP”).
Vid tidpunkten för kontraktets tecknande föreligger 87 antal HC och 59 antal HP. Antal HC respektive HP kan komma att justeras under entreprenadtiden i takt med tillkommande kundbeställningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det ställs krav på anbudsgivarens ekonomiska ställning och organisatoriska förmåga. Krav framgår av anbudshandlingar.