Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Learning Management System (LMS)
Referensnummer: KS/2023:226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Behovet är en komplett leverans av ett LMS som en tjänst, inklusive drift, service och support samt tillkommande konsultinsatser. Systemet ska vara en molntjänst och på ett enkelt och användarvänligt sätt ska det gå att skapa egna kurser för att stärka kompetensutvecklingen hos medarbetare. Statistik ska kunna tas ut på medarbetare, organisation och utbildningsinsats
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48190000 Programvara för undervisning, 48810000 Informationssystem, 48931000 Programvara för utbildning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behovet är en komplett leverans av ett LMS som en tjänst, inklusive drift, service och support samt tillkommande konsultinsatser. Systemet ska vara en molntjänst och på ett enkelt och användarvänligt sätt ska det gå att skapa egna kurser för att stärka kompetensutvecklingen hos medarbetare. Statistik ska kunna tas ut på medarbetare, organisation och utbildningsinsats. Systemet ska vara responsivt, ha bra lösningar för onboardingprogram och levereras tillsammans med ett författarverktyg. Systemet ska innehålla en modul för planering, genomförande och dokumentering av medarbetarsamtal mellan chef och medarbetare.
Solna stad efterfrågar följande: - Införande och integrering av ett LMS - Moduler i LMS för läraktiviteter samt medarbetarsamtal - Kostnad för kommunlicens för Solna stads medarbetare (omkring 2500 personer), drift och administratörssupport under en 6-årsperiod