Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vårdpersonal Robertsfors kommun
Referensnummer: 22034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser uthyrning av vårdpersonal åt Robertsfors kommun. I första hand är behovet undersköterskor, men kan köparens behov av yrkeskategorin inte täckas så kan även vårdbiträden bli aktuella. Samtliga konsulter ska vara utbildade. Arbetstiden kan vara när som helst på dygnet och är förlagd inom verksamheterna hemtjänst/boendestöd, äldreboende och LSS-boende. Avrop sker främst till sommarperioden men avrop kan även göras under andra tidsperioder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda, 79610000 Personalförmedling, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Robertsfors kommun uppskattar att köpa dessa tjänster för drygt 1 MKr varje år.