62554-2024 - ResultatSverige-Karlstad: Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Vålbergsskolan
Referensnummer: TFN/2022:2323
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Daglig städ på Vålbergsskolan
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling avser Lokalvård Vålbergsskolan för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Karlstad kommun är i behov av en leverantör som utför regelmässig städning och storstädning, inklusive golvvård, fönsterputsning och höghöjdsstäd.
Antalet städdagar beräknas, uppskattas till ca 250 dagar per år.