625685-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetsteknik 2023
Referensnummer: 23.3-4104-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avsåg Säkerhetssystem samt Konsulttjänster och genomfördes genom ett öppet förfarande enligt LOU.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71317200 Hälso- och säkerhetstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 72260000 Programrelaterade tjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avsåg anbudsområdena Säkerhetssystem och Konsulttjänster.
Upphandlingen genomfördes genom ett öppet förfarande enligt LOU.
Anbudsområdet Säkerhetssystem har en sammanlagd omsättning upp till 596 000 000 SEK.
Anbudsområdet Konsulttjänster har en sammanlagd omsättning upp till 61 000 000 SEK.