Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska Konsluter - Naturvärden
Referensnummer: KS 2023/2240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal inom området Naturvärden, avropande uppdrag omfattar huvudsakligen naturvärdesinventeringar (NVI) enligt Svensk Standard (SIS) kopplade till planer och program. En viktig del av uppdragen som kommer avropas är att bedöma konsekvenser, det vill säga hur de identifierade naturvärdena/arterna påverkas av planförslag. Det kan handla om att redovisa habitatsförlust, fragmentering, störning och kollisionsrisk. Konsulten ska kunna redovisa skyddsåtgärder och bedöma utpekade naturvärden och relevanta arter, det vill säga hur skadelindrande åtgärder bäst kan utformas. Slutligen ska leverantören kunna redovisa en slutlig bedömning ur ett artskyddsperspektiv med en tydlig slutsats
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 90712000 Miljöplanering, 90712100 Utvecklingsplanering för stadsmiljön, 90712200 Strategisk planering för bevarande av skogsmiljön, 90713000 Miljörådgivning, 90720000 Miljöskydd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdrag som kan komma omfattas av detta ramavtal är, men inte uteslutande, naturvärdesinventeringar (NVI), fågel- och fladdermusinventeringar och annan typ av utredning som kan innefattas inom området för bedömning av arter och artskydd.