Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2022 Automationsbana LAB, Region Norrbotten
Referensnummer: 22/246
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn gäller förvärv av automationsbana till Region Norrbottens Lab verksamhet enligt 10 kap. 5 § LOU. Region Norrbotten har för avsikt att tilldela kontrakt genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 12-19 §§ LOU.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Norrbotten avser i enlighet med denna förhandsinsyn teckna ett avtal för inköp av ny automationsbana. Motiveringen till beslutet att genomföra ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering grundar sig främst på att det råder bristande konkurrens inom området då endast en leverantör kan tillhandahålla den utrustning som krävs för verksamheten. Beslutet påverkar eller begränsar inte möjligheten att i framtiden konkur-rensutsätta övriga keminstrument.