625706-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT Konsulttjänster
Referensnummer: TV-2022-12730
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser IT-konsulttjänster för Tullverket. Tullverket har idag ett ramavtal för IT-konsulttjänster främst till Tullverkets IT-avdelning som är lokaliserad till Luleå. Det befintliga ramavtalet upphör att gälla och denna upphandling avser ett nytt ramavtal för ändamålet.
Tullverket har för avsikt att Ramavtal ska gälla i två (2) år med möjlighet till förlängning med ytterligare 1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72266000 Programkonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sanningsförsäkran
Med anledning av Tullverkets upphandling av IT Konsulttjänster, TV-2022-12730, där nedan angivet bolag (kryssa i tillämpligt alternativ)
är anbudsgivare i upphandlingen
är ett företag vars kapacitet åberopas av en anbudsgivare i upphandlingen, eller deltar som konsortiemedlem
försäkrar undertecknad behörig företrädare härmed på heder och samvete att i) av bolaget lämnade uppgifter i samband med anbudslämnandet är fullständiga och korrekta samt att information som är av betydelse för utvärderingen inte har utelämnats, samt ii) beträffande anbudsgivaren att anbudet har avlämnats av behörig företrädare för bolaget och i händelse av gemensamt anbud, att anbudslämnande bolag har behörighet att avge anbud för konsortiets räkning.
Vidare försäkras att varken bolaget eller någon person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller tillsynsorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, enligt en dom som har vunnit laga kraft är dömd för ett brott som framgår av 13 kap. 1 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling, dvs:
sådan brottslighet som avses i artikel 2 i rådets rambeslut 2008/841/RIF av den 24 oktober 2008 om kampen mot organiserad brottslighet,
bestickning enligt viss närmare definition i lagparagrafen eller korruption enligt nationella bestämmelser,
bedrägeri enligt viss närmare definition i lagparagrafen,
penningtvätt eller finansiering av terrorism enligt viss närmare definition i lagparagrafen,
terroristbrott eller brott med anknytning till terroristverksamhet eller anstiftan, medhjälp och försök att begå brott enligt viss närmare definition i lagparagrafen, eller
människohandel enligt viss närmare definition i lagparagrafen.
Avseende 13 kap. 3 § i LOU försäkras att:
Leverantören inte är i konkurs eller föremål för insolvens- eller likvidationsförfarande, är föremål för tvångsförvaltning, har ingått ackordsuppgörelse med borgenärer eller är underkastad näringsförbud, eller annars har avbrutit sin näringsverksamhet.
Jag är medveten om att lämnande av osann eller vårdslös försäkran i enlighet med 15 kap. 9 § LOU, kan föranleda straffansvar.
_____________________Bolagsnamn
_____________________Organisationsnummer
_____________________Ort och datum
_____________________ Underskrift
_____________________ Namnförtydligande
_____________________ Befattning