625879-2020 - ÄndringSverige-ÅKERSBERGA: Transport av slam
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och behandling avvattnat slam Ekerö
Referensnummer: 498610
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling består av två moment;
1. Transport av avvattnat slam [TS ca 21-25 %,] från Ekebyhovs reningsverk som övertas från leverantören 2021-01-01:
Och
2. Behandling av slam från Ekebyhovs reningsverk som övertas av leverantören från och med 2022-01-01.
Leverantör övertar transporten vid avtalsstart 2021-01-01 och behandlingen från och med 2022-01-01.
Årstonnage ca 2500 ton. Slammet är orötat och reningsverket är Revaq-certifierat.