Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn Förvaltningstjänst Picsara
Referensnummer: K 2020-9696
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72262000 Utveckling av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningstjänst för Picsara
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48500000 Programvara för kommunikation och multimedia, 48814000 Medicinska informationssystem, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset och resterande Regions Stockholms egenägda Vårdgivare har via CSAM AB som teknisk leverantör köpt en applikation (Picsara) som interagerar med det på Karolinska förekommande journalsystemet TakeCare.
Leverantören CSAM AB har byggt applikationen Picsara och dess integration mot TakeCare journalhanteringssystem för multimedia. Leverantören besitter unik kunskap om applikationens funktion och arkitektur. Produkten Picsara som är en del av lösningen och är CE märkt enligt Klass 2a och CSAM äger produkten.