626005-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltningstjänster för 4now och PODApp
Referensnummer: K 2020-9698
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48814000 Medicinska informationssystem, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverantören Omniq AB har byggt applikationen 4Now, som används som ett realtidsdatalager för delar av Region Stockholms vårdinformation och administrativ information. Då ramverket för dessa byggts upp av leverantören besitter denne unik kunskap om applikationernas funktion och arkitektur. Alla processer och arkitekturbeskrivningar är och ska vara på svenska. Applikationen och dess processer uppfyller kraven för CE-märkning klass 1 enligt läkemedelverkets förskrifter. 4Now utvecklas med standardiserade gränssnitt för systemintegration och är en verksamhetskritisk