626006-2020 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Utveckling av kundanpassad programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn Förvaltningstjänster Sala och Webformulär
Referensnummer: K 2020-9697
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72230000 Utveckling av kundanpassad programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningstjänster Sala och Webformulär
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48180000 Medicinsk programvara, 48814000 Medicinska informationssystem, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset har via Gisys AB som teknisk leverantör under åren 2012 till 2019 byggt ett antal applikationer som interagerar med det på Karolinska förekommande journalsystemen. Uppskattningsvis har 120 000 timmar använts för byggandet av dessa applikationer.
Vår ambition är att insourca utveckling och förvaltning och bedriva den i Karolinskas regi så snart resurser med rätt kompetens är rekryterade.
Leverantören Gisys AB har byggt applikationerna Webbformulär, som används före och efterbehandlingar, och SALA, som är ett journalhanteringsverktyg. Då ramverket för dessa byggts upp av leverantören besitter denne unik kunskap om applikationernas funktion och arkitektur. Alla processer och arkitekturbeskrivningar är och ska vara på svenska.