2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Tekniska konsulter VA
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en organisation med konsulter som stöd för Beställaren i arbete med VA-frågor, i både mindre och större projekt. Uppdrag kan innefatta exempelvis projektering, inventering, utredning, samt framtagande av förfrågningsunderlag, bygghandlingar, relationshandlingar och tillståndshandläggning mm. Leverantören ska även kunna vara med genom att bland annat styra, planera, utreda och kontrollera arbetet med projekt under såväl förstudie, projektering som under entreprenadtiden. Uppdraget kan även omfatta kontakt och dialog med myndigheter.
Intern identifierare: KLF 2025/538
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar en organisation med konsulter som stöd för Beställaren i arbete med VA-frågor, i både mindre och större projekt. Uppdrag kan innefatta exempelvis projektering, inventering, utredning, samt framtagande av förfrågningsunderlag, bygghandlingar, relationshandlingar och tillståndshandläggning m.m. Leverantören ska även kunna vara med genom att bland annat styra, planera, utreda och kontrollera arbetet med projekt under såväl förstudie, projektering som under entreprenadtiden. Uppdraget kan även omfatta kontakt och dialog med myndigheter.
Intern identifierare: Ramavtal Tekniska konsulter VA