626085-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll - Ledningsnät Vellinge kommun
Referensnummer: Tn 2021/961
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun, tekniska förvaltningen bedriver sedan många år sin
tillsyn, skötsel och felavhjälpande underhåll för gator, VA-anläggningar, parker och fastigheter på entreprenad.
VA-verksamheten är uppdelad i två entreprenader dels för skötseln av ledningsnätet och dels för driften av pumpstationer.
Vattenproduktion sker genom avtal med Sydvatten AB och rening av avloppsvatten sker genom avtal med VA SYD.
Denna upphandling omfattar drift och underhåll av ledningsnät. I åtaganden ingår dels ett funktionsansvar för vissa i Upphandlingen specificerade uppgifter, dels ett ansvar att hantera löpande jour- och servicearbeten enligt i Upphandlingen beskriven process.
För upphandlingens fullständiga omfattning hänvisas till förfrågningsunderlaget i sin helhet
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 90 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling syftar till att säkerställa drift och felavhjälpande underhåll vad avser:
·    Vattenledningsnät
·    Spillvattennät
·    Dag- och dränvattennät
·    VA-anläggningar till vattentankar för betesdjur, torgplatser, koloniområden och kioskplatser.
·    m m
Vidare syftar upphandlingen till att säkerställa:
·    Beredskap dygnet runt, årets alla dagar.
·    Mottagande av felanmälan från Vellinge direkt (kundservice)
·    A-jourhålla VA-dokumentation
·    Krisberedskap