Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drivmedel Bulk 2023
Referensnummer: KLF 2022/1133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Kommun och de kommunala bolagen Luleå Lokaltrafik AB, Luleå MiljöResurs AB och Luleå Hamn AB har behov av bulkleveranser av drivmedel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 239 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas förhögsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09132000 Bensin, 09134200 Dieselbränsle, 65400000 Andra energikällor – försörjning och distribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen