626162-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Demonteringsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad L1- 130 kV Lindbacka-Bäck
Referensnummer: UH-2022-109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111300 Demonteringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar ombyggnad av 145 kV (konstruktionsspänning) luftledning L1 mellan befintliga stationer Lindbacka och Bäck i Örebro län samt rasering av befintlig ledning (faslina 1x3x329 mm2).
Ny ledning byggs med trästolpar, vilka tillhandahålls av beställaren.
Faslina 1x3x 910 mm2, opto (ADSS) installation ingår i entreprenaden.
Totalt ska c:a 35 km ny ledning byggas och befintlig ledning ska raseras.
Byggstart planeras till Q4-2023 och Anläggningen ska vara färdig för slutbesiktning sommaren 2024. Exakta tider kommer framgå av förfrågningsunderlaget.
En del av sträckan går över militärt övningsområde och det kan komma att krävas att entreprenören säkerhetsklassas. Detta är inte helt utrett i samband med denna annons publicerande, men kommer att framgå av förfrågningsunderlaget.
Förfrågningsunderlaget beräknas skickas ut till prekvalificerade anbudsgivare i slutet av januari 2023.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111300 Demonteringsarbeten, 45232210 Anläggning av luftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1 st luftledningsentreprenad a 35 km.