626243-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikstöd - Installation och Energi
Referensnummer: FBU 2022-0021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att möta befintliga och framtida krav avseende energi- och installationstekniska frågor, vilka ofta påverkas av ställda klimat- och miljökrav i pågående och framtida nyproduktion finns behov av ett stöd i dessa frågor till Framtiden Byggutveckling AB:s installationssamordnare, projektledare, projektchefer, projektutvecklare, KMA- och eftermarknadsansvariga.
Denna upphandling avser ett sådant stöd och beräkna omfatta 60-80% av en heltidstjänst.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen