626407-2023 - ÄndringSverige-Partille: Licenser
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenspartner
Referensnummer: KS/2023:521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Partille Kommun avser att teckna kontrakt med en leverantör med ett brett utbud av programvaror med tillhörande tjänster där minst följande ska ingå: programvarulicenser med möjlighet av konsulttjänster och utbildning. Upphandlingen omfattar även hårdvara som är direkt kopplad med anskaffad licens exempelvis, RFID läsare och kort/taggar. I uppdraget ingår också att bistå med sakkunskap inom licensområdet och inköp samt tillhandahålla information och affärsrådgivning i licensrelaterade ärenden på löpande och strategisk nivå.
Kommunen eftersträvar ett gott samarbete med leverantören men även leveranssäkerhet och god service.
Kommunen har rätt att upphandla enskilda system vid behov och ger därför inte exklusiv rätt att leverera hela kommunens behov av licenser.Avtalet fokuserar på de vanligaste licenserna exempelvis Microsoft, Adobe, Citrix med flera för att säkra behovet.
Kontraktets planerade avtalsperiod är sex (6) år, se punkt 5.4 i avtalsvillkoren.