2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grönsaker, frukt och potatis, beredda
Beskrivning: Grönsaker, frukt och potatis, beredda
Intern identifierare: IN-IN24-0182
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15331000 Beredda grönsaker
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: E-handel
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal på Grönsaker, frukt och potatis beredda i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala).
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal på Grönsaker, frukt och potatis beredda i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten avseende livsmedel till kök i Region Sörmland, Region Västmanland och Region Uppsala (Akademiska sjukhuset i Uppsala). Volymuppgifter Det totala värdet av efterfrågade produkter under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 12 100 000 SEK. Uppgifterna baseras på statistik angiven i bilaga 2 Pris- och produktspecifikation för perioden 2023-04-01--2024-03-31 samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte. Takvärde Takvärdet i ramavtalet är 16 940 000 SEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås. Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
Ytterligare klassificering (cpv): 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03222000 Frukt och nötter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker