Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbtjänst beställningar och svar
Referensnummer: K 2023-3615
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset (nedan Karolinska) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen Webbaserat system för laboratoriesvar och remisser samt brevsvar.
Karolinska efterfrågar ett system som hanterar elektroniska beställningar och svar i Karolinskas befintliga format, samt skickar dessa via Region Stockholms EDI-växel för vidare kommunikation med Karolinska Universitetslaboratoriet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen