626644-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-arkiv 2 2021
Referensnummer: C2021/1009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kau ska anskaffa ett e-arkiv som på ett rättssäkert sätt bevarar Kaus verksamhetsinformation och gör den sökbar och tillgänglig över tid.
E-arkivet kommer att utgöra ett mellanarkiv och ska ha stöd för Riksarkivets nuvarande och kommande krav.
Kau vill ha ett fullt ut fungerande e-arkiv som är redo att tas i bruk efter installation. Användare ska ha fått nödvändig utbildning för att kunna hantera funktionerna i systemet samt tillgång till en testmiljö.
Leveranser till e-arkivet ska kunna ske manuellt för enstaka leveranser (från t.ex. forskare eller vid systemavveckling), eller automatiskt genom kontinuerliga leveranser från verksamhetssystem (Se bilaga System). Detta kan ske exempelvis via webben eller API.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster, 92512000 Arkivtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett e-arkiv