Huvudsaklig CPV-kod 45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän information
Borås Elnät AB avser att bygga en ny 130/10 kV station benämnd Sandlid som ersättning för befintlig 30/10 kV station.
Station Sandlid skall bestå av 130 kV inomhusställverk med 130/10 kV transformator och inomhus 10 kV ställverk.
Syftet med stationen är att förstärka det lokala elnätet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45315700 Installationsarbeten för kopplingsstationer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna entreprenad omfattar i huvudsak allt arbete och material för att uppföra och ansluta station Sandlid. Vissa kompletterande arbeten skall utföras i angränsande stationer OT52 Sjömarken, Getängen, Älvsborgskullen och Viared.