626648-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Laddningsanordningar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av laddpunkter
Referensnummer: 0147-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31158000 Laddningsanordningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av laddpunkter för elfordon inom Göteborgs stad.
Göteborgs Stads Parkeringsaktiebolag genomför upphandling av laddstationer för elbilsladdning och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31158100 Batteriladdningsdon, 31681500 Uppladdare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens mål är att säkerställa Göteborgs Stads Parkerings kommande behov av att kunna avropa laddstationer för laddning av elbilar.
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal (nedan benämnt avtal) med en leverantör som kan ta sig an uppdraget.
Göteborgs Stads Parkering investerar i egna laddstationer och installerar nya laddstationer enligt kundbehovet och elbilspopulationens tillväxt.
Antalet laddbara fordon i Göteborg och i Sverige ökar snabbt samtidigt som elladdningsmarknaden kontinuerligt förändras med nya tekniker, standarder betalsätt och aktörer. Göteborgs Stads Parkerings målsättning är att erbjuda parkerande kunder elladdning till sina laddbara fordon. En följd av detta är att Göteborgs Stads Parkering utvecklar appen Parkering Göteborg med funktioner för laddning och betalning för laddning.
Alla laddstationer som Göteborgs Stads Parkering installerar kopplas upp i bolagets sedan tidigare upphandlade portaltjänst för administration och systemintegrationer.
Göteborgs Stads Parkering har idag ca 210st (ca 420 uttag/laddpunkter) anslutna laddstationer i sitt nuvarande system. Laddstationerna återfinns på ca 35st platser runt om i Göteborg.