626650-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkeskläder 2021
Referensnummer: SF 2021/374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stad bjuder in till att inkomma med anbud i denna upphandling av Yrkeskläder.
Upphandlingen omfattande ramavtal avseende yrkeskläder och arbetskläder för försäljning och leverans till yrkesarbetande inom offentlig verksamhet. Upphandlingen är indelad i två delområden enligt nedan:
Delområde 1: omfattar arbetskläder, varselkläder och handskar till exempelvis byggnadsinspektörer, fastighetsskötare- och tekniker samt vaktmästare, elmontörer, anläggnings- och parkarbetare, personal inom kultur och fritid samt inom kultur/fritid och förskolan.
Delområde 2: omfattar yrkeskläder inom vård- och omsorg, lokalvård, kök och restaurang till exempelvis kökspersonal, lokalvårdare, vårdpersonal (såsom undersköterskor, vårdbiträden och sjuksköterskor) samt renhållningsarbetare.
Anbud kan lämnas avseende ett eller båda delområdena. Anbudet ska, för respektive delområde, avse hela åtagandet och uppfylla samtliga krav inom det aktuella delområdet.
Volym
Upphandlingens uppskattade volym är ca 28 000 000 kr svenska kronor vad gäller delområde 1.
Upphandlingens uppskattade volym är ca 27 200 000 svenska kronor vad gäller delområde 2.
Uppskattade volymer baserar sig på inköp från föregående avtalsperiod samt förväntade behov under kommande avtalsperiod. Staden garanterar dock inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 2
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18140000 Tillbehör till arbetskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2