626651-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Sjukbäddar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hemsjukvårdssängar, sängryggstöd, positioneringskuddar, förhöjningsklossar, lyftbågar och uppresningsstöd
Referensnummer: IN-IN21-0189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192100 Sjukbäddar
II.1.4.
Kort beskrivning
Aktuell upphandling
Denna upphandling avser ramavtal på hemsjukvårdssängar, sängryggstöd, uppresningsstöd, positioneringskuddar, förhöjningsklossar, fristående lyftbågar samt tillbehör och reservdelar. Upphandlingens syfte är att tillgodose regionernas behov av efterfrågade varor under avtalsperioden. Målsättning är att köpa in varor med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
Upphandlingen omfattar:
hjälpmedel, inkl leverans,
tillbehör och reservdelar,
dokumentation,
generell och/eller specifik utbildning,
support,
service under garantitiden
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 140 MSEK exkl. moms. Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Regionen och leverantören delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.Takvärdet ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 33192130 Inställbara sängar med motor, 33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen