62690-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Arjeplog: Finans- och försäkringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringar
Referensnummer: UH-2019-16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66000000 Finans- och försäkringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Arjeplogs kommun, Arjeplogs Räddningstjänst och Stiftelsen Silvermuséet har för avsikt att upphandla försäkringar.
Försäkringarna omfattar egendom, ansvar samt till dessa kopplade tilläggsförsäkringar, olycksfallsförsäkring, Fordonsförsäkring, husbocksförsäkring/saneringsavtal, tjänstereseförsäkring, utställnings- och transportförsäkring, stiftelsen Silvermuséet (rörelse, utställningsförsäkring) och skogsförsäkring fördelat enligt nedan.
Arjeplogs kommun
Egendom, samt till dessa kopplade tilläggsförsäkringar, olycksfallsförsäkring, Fordonsförsäkring, husbocksförsäkring/saneringsavtal, tjänstereseförsäkring, utställnings- och transportförsäkring
Arjeplogs Räddningstjänst
Fordonsförsäkring, tjänstereseförsäkring
Stiftelsen Silvermuséet
Tjänstereseförsäkring, utställnings- och transportförsäkring
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66000000 Finans- och försäkringstjänster, 75000000 Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster, 66510000 Försäkringar, 66514110 Motorfordonsförsäkringar, 66512100 Olycksfallsförsäkringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen