626990-2022 - ÄndringSverige-Stenungsund: Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Totalentreprenad - ÅVC Stora Höga Nybyggnad
Referensnummer: 2022/836
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213270 Bygg- och anläggningsarbeten: återvinningsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnad av en återvinningscentral bestående av en mindre byggnad med kontor-/personalutrymmen samt en större byggnad för besökare. Utöver dessa byggnader innefattar entreprenaden omfattande markarbeten - bl.a. inlastningsytor, körbanor, ramper samt parkeringsplatser.