627057-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: IT-tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultmäklare IT 2023
Referensnummer: 2023/1591
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar IT-konsultmäklartjänst. När ett behov uppstår får säljaren i uppdrag att stödja köparen i att hitta lämpliga utförare/konsulter
(underleverantörer). UM kommer utefter sitt behov göra löpande avrop under avtalstiden. Vid varje avrop
konkurrensutsätter säljaren konsultmarknaden för att kunna ta fram och erbjuda den för köparen mest
fördelaktiga IT-konsulten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ett ramavtal avseende en IT-konsultmäklartjänst.
Föregående år var volymen 10.000.000 SEK för Landskrona stad och 7.000.000 SEK för Eslöv kommun. Anbudssökande kan betrakta volymerna som en vägledning för omfattningen. UM (Upphandlande Myndighet) lämnar ingen garanti för några volymer under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.
Maximal volym för ramavtalet är 90.000.000 SEK för Landskrona stad och Eslöv kommun tillsammans.
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym (90.000.000 SEK) eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Inköp och upphandling rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet dessförinnan.Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.Avtalstiden är 2 år med möjlighet att förlänga 1+1 år. Avtalet träder i kraft från dagen då det undertecknats av samtliga parter, dock tidigast 2024-01-01.Startdatum för avtalet kan bli uppskjutet vid en eventuell överprövning och vid händelser som UM rimligen inte kunnat förutse. Den totala avtalstiden kommer att vara oförändrad.