627138-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av flerbostadshus i totalentreprenad, Esplanaden 1
Referensnummer: 20/00144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
I denna entreprenad planeras en ombyggnad av befintligt hus till 60 lägenheter 1 - 4 ROK, samt en ny tillbyggnad (påbyggnad) i tre våningar med 25 lägenheter 1 - 4 ROK, med lättbyggnadsteknik i form av träkonstruktioner. I samband med detta kommer den nuvarande översta installationsvåningen att rivas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen