Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalsystem för graviditets- och förlossningsvården
Referensnummer: SLSO 2022-0413
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett komplett It-stöd för journalföring för graviditets- och förlossningsvården inklusive integrationer och införande med tillhörande support- och underhållstjänster till Region Stockholm och Region Gotland.
För mer utförlig information om upphandlingen hänvisas till Ansökningsinbjudan.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem, 48814400 Informationssystem för klinik, 48814500 Datorstött patientsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen