627214-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Köp i livsmedelsbutiker
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKöp i livsmedelsbutiker
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov för inköp av livsmedel i konsumentförpackning. Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden. Inköp av livsmedel i konsumentförpackning inklusive transport och Hämtköp av livsmedel i konsumentförpackning vilket avser fysiska inköp i livsmedelsbutik. För anbudsområdet Hämtköp av livsmedel i butik avser vi teckna avtal med fler leverantörer. Någon garanterad volym kan inte utlovas i denna upphandling.
Intern identifierareU-108-2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
Ytterligare klassificering (cpv): 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000