Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende mark- och väg-, mm -arbeten, 2017/82
Referensnummer: UH-2020-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Dynamiskt inköpssystem avseende förekommande mark- och vägarbeten så som t.ex. snöröjning, sandning, hyvling, dikning, saltning, grävning, rivning osv. Systemet får användas av andra upphandlande myndigheter (UM) eller enheter (UE). Om ramavtal finns inom ett specifikt område ska det gälla för avrop i första hand och DIS fungera som komplement till det. Procedur: Leverantörer ansöker om kvalificering in i systemet (kvalificeringsfas) varefter konkurrensutsättning av förekommande kontrakt på definierade områden och uppgifter sker kontinuerligt. Giltighetstiden för detta DIS är 6 år från 22.12.2020. Giltighetstiden kan komma att ändras enligt LOU 8 kap 6 §.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45112100 Dikesgrävning, 45233140 Vägarbeten, 45233141 Väghållning, 45233142 Vägreparationer, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem avseende förekommande mark- och vägarbeten så som t ex snöröjning, sandning, hyvling, dikning, saltning, grävning, rivning osv. Systemet får användas av andra upphandlande myndigheter (UM) eller enheter (UE). Om ramavtal finns inom ett specifikt område ska det gälla för avrop i första hand och DIS fungera som komplement till det. Procedur: Leverantörer ansöker om kvalificering in i systemet (kvalificeringsfas) varefter konkurrensutsättning av förekommande kontrakt på definierade områden och uppgifter sker kontinuerligt. Giltighetstiden för detta DIS är 6 år från 22.12.2020. Giltighetstiden kan komma att ändras enligt LOU 8 kap 6 §.