627312-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Arvika: Vägbeläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggning
Referensnummer: Dnr 2020-144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Asfaltsbeläggningar och mindre anläggningsarbeten i Arvika och Eda kommun.
Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22.
Entreprenaden är ett ramavtal. Anbud kommer att antas från en leverantör. Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45233200 Diverse ytbehandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning inklusive eventuell option
Entreprenaden omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader i form av mindre anläggningsarbeten, fräsning, asfaltsbeläggningar och vägmarkering för underhåll och nybyggnation samt övriga arbeten i anslutning till dessa. Beställarens bedömning är att cirka 90 % av beläggningsarbetena sker på bituminöst underlag.
I entreprenaden ingår att omhänderta och återanvända all uppbruten och fräst asfalt. Asfalt som rivs i entreprenaden ombesörjer entreprenören själv all hantering med.
I entreprenaden ingår det även att omhänderta (lasta, transportera samt återanvända) beställarens övriga uppbrutna asfalt. Entreprenören ska omhänderta osorterad uppbruten asfalt typ AG, ABb, ABT och ABS med normal halt av medföljande grus från rivningen, mängden som entreprenören ska omhänderta är maximalt 15 % av levererad ny asfalt i entreprenaden. Beställarens mellanlagringar är belägna vid kommunernas olika upplag. Skog (Rackstad 2:166) i Arvika, Lundens Avfallsanläggning i Åmotsfors, Vittenstensvägen i Åmotsfors och Hökedalsvägen i Charlottenberg, entreprenören ska köra bort mellanlagrad asfalt löpande.