627336-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsultstöd för vidareutveckling, nyutveckling och förvaltning av egenutvecklade system
Referensnummer: DNR 2023-01092
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksbanken behöver konsultstöd av ett självgående agilt team som kan vidareutveckla, förvalta, supportera och vid behov nyutveckla egenutvecklade system i .NET-plattformen med SQL Server och i förekommande fall Azure-tjänster. Det är idag 14 system.
Vi har idag ett avtal med en leverantör för ett sådant team, men det avtalet löper ut i maj 2024 och Riksbanken behöver upphandla ett nytt avtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72246000 Konsulttjänster för system, 72250000 System- och stödtjänster, 72253200 Stödtjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen