Typ av upphandlande myndighet Offentligrättsligt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvårdstjänster (Inre skötsel)
Referensnummer: UH-2023-26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lokalvård är en central funktion i B´s fastighetsförvaltning där välskötta lokaler är viktigt för hyresgästers, de anställdas och besökares trivsel. För vissa personer med allergiska besvär och dylikt är en bra och ordentlig städning en förutsättning för att kunna vistas i lokalerna under drägliga förhållanden. B utför mätningar av kundnöjdhet i sin verksamhet och i dessa mätningar ingår även området lokalvård. Det är därför av högsta vikt att lokalvård utförs i enlighet med ställda krav i upphandlingsdokumenten och att L som utför tjänsten säkerställer en jämn och hög nivå på de tjänster som levereras under avtalstiden.
Kortfattade beskrivning om entreprenaden
Denna upphandling avser Lokalvårdstjänster (inre skötsel) med tillhörande tilläggstjänster i B´s fastighetsbestånd om en sammantagen städyta på cirka 95 000 kvadratmeter (kvm) och cirka 240 trapphus. Anbud ska lämnas på hela uppdraget.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911100 Städning av bostäder, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen