627545-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Charlottenberg: Virke
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggvaror
Referensnummer: Dnr 2023-133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03419000 Virke
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggvaror för Eda kommun med kommunala bolag och Arvika kommun med kommunala bolag.
Med byggvaror menas att inköpen som är av mindre karaktär , som sker ofta och i direkt anslutning till verksamhetens aktiviteter samt i vissa fall reparationer.
Upphandlingen avser ramavtal, byggvaror för Arvika och Eda kommun med kommunala bolag.
Anbud kan lämnas på båda kommunerna, men leverantör kan lämna anbud enbart på en (1) kommun.
Webbadress för att hämta elektroniska upphandlingsdokument: https://www.opic.com/org/arvika_kommun/?f=2
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen görs i enlighet med reglerna om öppet förfarande i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och förutsättningar enligt detta upphandlingsdokument följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24213000 Släckt kalk, 44100000 Konstruktionsmaterial och tillhörande föremål, 44111000 Byggnadsmaterial, 44111200 Cement, 44140000 Byggmaterialrelaterade produkter, 44191000 Diverse byggmaterial av trä, 44221200 Dörrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser täcka beställarnas behov av bygghandelsvaror såsom träprodukter, beslag, plåt, fästdon, stål mm för underhållsåtgärder, mindre ombyggnader och tillbyggnader samt reparationer inom exempelvis bostäder, arbetsmarknadsenheten, samt till undervisningsmaterial för skolor samt inom äldreomsorgen.
Beställarna kommer att avropa/hämta successivt under avtalsperioden. Beställaren förbehåller sig rätten att vända sig till nästa leverantör i rangordningen då rangordnad nummer ett eller nummer två, osv, saknar produkter som beställaren har behov av.
Option: Arvika Fastighets AB, bolaget avropar idag på annat avtal men kan i framtiden avropa på detta avtal.