627655-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbindelser för datakommunikation
Referensnummer: 338/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans och vidmakthållande av infrastrukturen för den kommungemensamma tjänsten WAN (Stadsnätet).Datakommunikationsförbindelser (WAN-förbindelser) för, i huvudsak, det nät som direkt eller indirekt har fast anslutning till stadens centrala IT miljö på Intraservice/hos beställaren.
Under avtalstiden kan det komma att uppstå behov av förbindelser med en sådan teknisk lösning och kapacitet som möjliggör utökade krav i form av exempelvis IoT och fritt Wifi med mera i staden.
Utveckling av samarbetet mellan leverantör och staden då staden ständigt förändras och växer samtidigt som tekniken utvecklas och allt mer hänger på att  datakommunikationsförbindelsen (WAN-förbindelsen) klarar utmaningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72410000 Leverantörstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Leverans av infrastrukturen för, i huvudsak, stadsnätet - d v s det nät som direkt eller indirekt har fast anslutning till stadens centrala IT miljö på Intraservice/hos beställaren. Exempel på andra förbindelser som kan omfattas är tex. teknisk infrastruktur (IoT), trådlös infrastruktur inom staden (fritt Wifi) m.m
Inledning
Förvaltningen för Inköp och upphandling inbjuder leverantörer att ansöka om att delta i upphandlingen av Göteborgs stads förbindelser för datakommunikation.
Omfattning
Leverans och vidmakthållande av infrastrukturen för den kommungemensamma tjänsten WAN (Stadsnätet).
Datakommunikationsförbindelser (WAN-förbindelser) för, i huvudsak, det nät som direkt eller indirekt har fast anslutning till stadens centrala IT miljö på Intraservice/hos beställaren. Under avtalstiden kan det komma att uppstå behov av förbindelser med en sådan teknisk lösning och kapacitet som möjliggör utökade krav i form av exempelvis IoT och fritt Wifi med mera i staden.
Det gemensamma målet för staden och leverantören ska vara att möjliggöra att leveransen av infrastrukturen i den kommungemensamma tjänsten på ett sätt som främjar:
- Utveckling av samarbetet mellan leverantör och staden då staden ständigt förändras och växer samtidigt som tekniken utvecklas och allt mer hänger på att datakommunikationsförbindelsen (WAN-förbindelsen) klarar utmaningen.- Säkerställd leverans och en hög servicenivå.
Befintliga förbindelser flyttas över i den takt det är möjligt och fastställt enligt migreringsplan.
Verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är avtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal.
Avtalet omfattar inte
Konsultverksamhet för IT- Data tex. Arbete med lokala kommunikationsnätverk LAN ( Local Area Network) o liknande arbete.