627657-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Skötsel, reparation och underhåll av bilpark
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal fossilfri bilpool
Referensnummer: 21/49
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50111000 Skötsel, reparation och underhåll av bilpark
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av ett ramavtal för Lunds Kommuns Fastighets AB, (LKF) som omfattar ett helhetskoncept för bilpoolstjänster, det vill säga tillgång till fossilfria fordon, (helst elbilar), administration, service, drift samt underhåll av bilpool. Upphandlingen avser en halvöppen bilpoolstjänst vilket innebär att både LKF:s anställda och LKF:s hyresgäster ska kunna nyttja bilpoolstjänsten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34144900 Elfordon, 42961300 Hyrningssystem för fordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen