627726-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Ammunition
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
55mm CM Flare
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Den befintliga 55 mm fackla har nått sin teknisk livslängd och skall skyndsamt ersättas med en ny produkt. Det finns bara en leverantör som tillverkar denna typ av produkt som är initialt utvecklad på begäran av engelska myndigheter. Baserat på genomförda utvärderingsstudier, har FM tagit beslut om anskaffning av denna produkt av samma typ. Upphandlingen riktas mot leverantören med ensamrätt.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35330000 Ammunition, 35330000 Ammunition
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 1 859 000,00 GBP
exkl. moms