627770-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Sjukskötersketjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster sjuksköterskor till Region Sörmland och Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0411
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85141200 Sjukskötersketjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland genomför upphandling av ramavtal för bemanningstjänster avseende allmän- och specialistutbildade sjuksköterskor, barnmorskor och röntgensjuksköterskor till samtliga verksamheter inom Region Sörmland och Region Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 500 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85141000 Tjänster utförda av vårdpersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att säkerställa leverans av bemanningstjänster till hälso- och sjukvård för en kortare avtalsperiod, fram till att gemensamma nationella avtal är på plats. I det fall denna upphandling försenas, på så sätt att syftet med upphandlingen förfelas, kan denna upphandling komma att avbrytas.
Tjänsten som upphandlas är ett komplement till köparens egen verksamhet.
Köparen har för avsikt att teckna avtal med alla anbudsgivare som uppfyller samtliga krav i upphandlingen.
Fast prissättning tillämpas, se bilaga Pris och ersättning.