627794-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Kinna: Webbsideutformningstjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Personaliserade webbupplevelser genom AI
Referensnummer: 2023-529
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72413000 Webbsideutformningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Marks kommun har med denna annons om Frivillig förhandsinsyn utan föregående annonsering, enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och 3 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Sandskogen AI Aktiebolag avseende en digital tjänst för personanpassning av besöksupplevelser på kommunens servicewebbplats och möjligheten att även innefatta kommunens intranät.
Avsikten är att teckna ramavtal i 3 år med möjlighet till förlängning med 2+2+2+2 år. I samband med annons om denna förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft. Avtal kommer inte ingås förrän minst 10 dagar har gått från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats, på dag 11 har kommunen rätt att ingå avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtal avseende en digital tjänst för personanpassning av besöksupplevelser på kommunens servicewebbplats och möjligheten att även innefatta kommunens intranät. Tjänstens ska fungera med valfritt CMS och enkelt kunna integreras med kommunens webbplatser. Syftet är att besökare och medarbetare ska få en bättre upplevelse genom att hitta korrekt och personligt anpassad information snabbare.