Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemintegrationstjänster för styr- och övervakningssystem, Schneider EBO/Trend IQVision
Referensnummer: FSK 2022/284
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Systemintegrationstjänster avseende styr- och övervakningssystem till beställarens befintliga fastighetsbestånd, för delområde 1. Överordnat system av fabrikat Schneider EBO respektive delområde 2. Överordnat av fabrikat Trend IQVision.
Uppdraget omfattar ca 380 timmar per år per delområde. Omfattningen kan komma att utökas från en till tre arbetsdagar per vecka.
Beställaren har för avsikt att träffa avtal med en leverantör per delområde.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2