628015-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖREBRO: Markiser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ks 888/2020Solskydd och mörkläggning
Referensnummer: Ks 888/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39522130 Markiser
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på solskyddsprodukter/tjänster för leverans till Örebro kommun och ett urval av kommunens bolag enligt listad omfattning.
Örebro kommun och de kommunala bolagen förvaltar många fastigheter och har även verksamheter i externa fastigheter som kan vara behov av invändigt och utvändigt solskydd.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun administrerar upphandlingen.
Vi ser fram emot ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39515400 Rullgardiner, 44115900 Solskydd, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
In och utvändiga solskyddsprodukter inklusive montering och demontering
— Leverans av solskydd
— Nyinstallation av beställda produkter
— Rådgivning av produkter, inkl. rådgivning kring barnsäkerhet och skötsel
— Nödvändig mätning
— Reparationer och kompletteringar av befintliga solskydds-/mörkläggningsanordningar, inkl. fästanordningar
— Demontering av befintliga solskydd, inkl. fästanordningar
Denna upphandling genomförs som ett Öppet förfarande enligt Lagen om offentlig upphandling (LOU) kapitel 6, SFS 2016:1145.
Upphandlingsförfarandet medger inte förhandling, varför det är av stor vikt att alla krav och villkor enligt upphandlingsdokumenten följs och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Upphandlande myndigheter:
Futurum Fastigheter i Örebro AB 556736-6215
Örebro kommun 212000-1967
Örebrobostäder AB 556334-8449
ÖBO Omsorgsfastigheter AB 556800-5432
ÖBO Husaren AB 556652-0515
Västerporten Fastigheter i Örebro AB 556004-8232
Örebro Parkering AB 559149-1641
Örebroporten Fastigheter AB 556167-8276