628026-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Eslöv: Utrustning för kopiering och offsettryckning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Printer
Referensnummer: SOT.2020.0193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köp av MFP med tillhörande tjänster. I upphandlingen ingår även mindre utbildningsinsatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30191000 Kontorsutrustning, exkl. möbler, 30192000 Kontorsmateriel, 30232100 Skrivare och kurvskrivare, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner, 51620000 Installation av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köp av MFP med tillhörande tjänster. I upphandlingen ingår även mindre utbildningsinsatser.
Inbjudan
Eslövs kommun, Serviceförvaltningen, inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende Multifunktionsskrivare (MFP) och tillhörande tjänster.
I dagsläget finns drygt 100 st. golvstående MFP och knappt 300 st. bordsskrivare inom Eslövs kommuns verksamheter. Eslöv kommuns skrivarpark består idag av MFP av fabrikat Toshiba och OKI vilka är upplagda på två olika printservrar (se bilaga 6 - Befintlig skrivarpark). Dessutom har Eslövs kommun ungefär 100 skrivare av fabrikat HP som är av äldre modell och i utfasning. Dessa ligger idag på en separat printserver. Eslöv kommun har idag inga skrivare med FollowMe-lösning. Eslövs kommun har för avsikt att effektivisera och minska antalet MFP och kan därför inte lämna några konkreta volymangivelser för ramavtalet. Det faktiska behovet kan understiga och överstiga uppskattade volymer. Leverantören ska tillgodose Eslöv kommuns verkliga behov.
Eslövs kommuns inköpsbehov uppskattas till åtta miljoner (8 000 000) SEK för hela avtalstiden inklusive eventuella förlängningar.
Eslövs kommun lämnar ingen garanti för angivna volymer, omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden.
Utvärdering sker på följande grund:
— pris