2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ödåkra Björka 16:4 etapp 2
Beskrivning: Objektet består av att genomföra detaljplan Björka 16:4 mfl. Detaljplanens intentioner är att möjliggöra bebyggelse av bostadskvarter med varierande bebyggelse, allmänna platser med natur, park, lekplats, dagvattenhantering, gata och gång- och cykelväg. Även färdigställande och ombyggnad av Ängavångsgatan mellan Marknadsvägen och Plutogatan ska göras i detta projekt. Entreprenaden ska ske december 2025 till maj 2027.
Intern identifierare: 108/2024
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ödåkra Björka 16:4 etapp 2