628132-2023 - ResultatSverige-Linköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Liquor-shuntar
Referensnummer: UC-2021-420
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Shuntverksamheten på neurokirurgiska kliniken i Linköping är ett av klinikens mest omfattande områden. Patienterna spänner från prematurt födda barn till det geriatriska klientelet, och indikationerna är alltifrån livräddande insatser vid ett obligat shuntberoende till livskvalité ökande vid normaltryckshydrocefalus.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde 1 - Ställbar shunt (MR-säker)
Anbudsområde 2 - Ställbar shunt (icke MR-säker)
Anbudsområde 3 - Lumbo-peritoneal shunt
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen