628200-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Managementtjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementtjänster - Utredning, ledning och verksamhetsstyrning (ULV)
Referensnummer: 23.3-3071-2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79420000 Managementtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal där statliga myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av Managementtjänster inom utredning, ledning och verksamhetsstyrning. Utredning, ledning och verksamhetsstyrning avser stöd för förbättrad styrning i syfte att effektivisera, utveckla och höja kvaliteten i verksamheten. Tjänsterna omfattar kvalificerade utredningar, analyser, granskningar och utvärderingar som underlag för beslut. Vidare ingår strategisk rådgivning till ledningsgrupper i olika styrningsfrågor och strategisk kompetensförsörjning.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till 500 miljoner SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till åtta ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Tilldelning av kontrakt sker efter en förnyad konkurrensutsättning.