628428-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bäckeskog, Ny 130/10 kV station
Referensnummer: 15123
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Allmän information
Borås Elnät AB inbjuder intresserade leverantörer till anbudsansökan för prekvalificering för att lämna anbud på totalentreprenaden "Bäckeskog, Ny 130/10 kV station".
Borås Elnät AB avser att under 2022-2024 bygga en ny 130/10 kV station benämnd Bäckeskog.
Den nya stationen Bäckeskog skall i ett första skede ersätta den befintliga stationen Getängens 130 och 10 kV ställverk. Befintliga transformatorer skall vara kvar i station Getängen men anslutas till station Bäckeskog. Det befintliga 30 kV ställverket i station Getängen skall vara kvar i drift.
Huvuddelen av entreprenaden består av uppförande av station Bäckeskog och ombyggnad av station Getängen. Station Getängen och anslutna ledningar kommer att vara i drift under entreprenadtiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 45315700 Installationsarbeten för kopplingsstationer, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 65310000 Eldistribution
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Borås Elnät AB avser att under 2022-2024 bygga en ny 130/10 kV station benämnd Bäckeskog i anslutning till befintlig 130/30/10 kV station Getängen vid Bäckeskogsleden i Borås.
Den nya stationen Bäckeskog skall i ett första skede ersätta station Getängens 130 och 10 kV ställverk. Befintliga transformatorer skall vara kvar i station Getängen men anslutas till station Bäckeskog. Befintligt 30 kV ställverk skall vara kvar i drift i station Getängen.
Kompletterande arbeten skall utföras i angränsande stationer Sjöbo, Elektra och Sandlid.