628431-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Byggnation av vattenreningsverk
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalentreprenad bygg Storvreta vattenverk
Referensnummer: 21/57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252210 Byggnation av vattenreningsverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnad av ett vattenverk med en kapacitet om 400 m3/h. Huvudbyggnaden i ett plan med källare får en byggnadsarea om 767 m2 och en teknikbyggnad arean 87 m2, båda byggnaderna grundläggs med pålar. Till entreprenaden hör leverans och installation av reservkraftsaggregat, kraftmatning för hela vattenverket, bygg-el inkl. solceller, VVS, ventilation samt markarbeten inkl. schakt och vissa ledningar. Samordning med sidoentreprenörer för maskin och process-el & automation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232421 Reningsverk, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262300 Betongarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45317300 Elinstallation av utrustning för eldistribution, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen